22 stycznia 2016 Udostępnij

Jak samodzielnie zamontować rolety rzymskie

Rolety rzymskie to jedno z tych rozwiązań, o których można mówić, że cieszą się rosnącą popularnością. Popularność ta nie powinna zresztą stanowić dla nas zaskoczenia, mówimy bowiem o rozwiązaniu, które ma do spełnieni zarówno funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. To właśnie one sprawiają, że wnętrze może być uznane za przytulne, a ich samodzielny montaż wcale nie jest trudny. Oczywiście, trudno mówić o jego powodzeniu, gdy zabraknie nam wskazówek, jeśli jednak zastosujemy się do wytycznych, szybko okryjemy, że instalacja bez wsparcia ze strony fachowców nie jest wcale wyzwaniem, któremu nie da się sprostać. Jeśli decydujemy się na montaż rolet rzymskich na zewnątrz wnęki okiennej, powinniśmy mieć na uwadze to, że szerokość rolety jest tożsama z szerokością zewnętrznej części wnęki.

Długość rolety jest w takim przypadku definiowana jako odległość od górnej krawędzi wnęki do dołu, choć nie można zapomnieć też o tych centymetrach, które roleta ma zajmować po jej całkowitym opuszczeniu, a które jawią się jako kwestia o indywidualnym charakterze. Co ważne, podejmując decyzję o długości rolety nie można zapominać o znaczeniu, jakie może mieć do odegrania rodzaj parapetu, a przede wszystkim to, czy mieści się on we wnęce, czy też nie. W tym drugim przypadku duże znaczenie mają wrażenia estetyczne i często okazuje się, że za najlepszą należy uznać tę roletę, która sięga jedynie do parapetu.

Mechanizm rolety jest w takim przypadku montowany śrubami do ściany, a całkowite otwarcie okna jest możliwe jedynie po zwinięciu tego rodzaju rozwiązania. Rolety rzymskie najczęściej mocuje się na framudze okiennej. Niekiedy interesuje nas instalacja wewnątrz wnęki okiennej. W takim przypadku za szerokość rolety odpowiada szerokość framugi okiennej, długość zaś jest odległością od górnej do dolnej krawędzi framugi okiennej. Na framudze okna mocuje się także mechanizm rolety, a w związku z tym okno można otworzyć nawet, gdy jest ona rozwinięta.

Ludmiła Okuń

Manager w firmie montującej rolety zewnętrzne.