27 stycznia 2016 Udostępnij

Jak czyścić rolety i żaluzje?

Każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli rolety czy żaluzje mają długie lata pełnić swoje funkcje to trzeba zadbać o ich odpowiednią pielęgnacje. Mamy kilka podpowiedzi dla tych osób, które nie wiedza jak skutecznie zająć się czyszczeniem rolet. Największa popularnością obecnie jak się zdaje cieszą się rolety materiałowe. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ są bardzo praktyczne i tanie. Trzeba jednak pamiętać, że nie lubią one wilgoci i w czasie ich czyszczenia raczej starajmy się tej wilgoci unikać. Można je omiatać szmatką, albo bardzo delikatnie przy użyciu odkurzacza. W niektórych przypadkach mogą także usuwać plamy gumką do ścierania, albo bardzo delikatnymi środkami czyszczącymi wilgotną szmatką, gdy plama jest nieco większa.

Roleta nie nadaje się do prania, ponieważ może to prowadzić do odkształcenia materiału. Nie można także rolet prasować również dlatego, że mają w wielu przypadkach stosowaną warstwę gumy i prasowanie zniszczy i roletę i żelazko. Wyjątkiem będą rolety rzymskie, które zastępować mogą firany i zasłony i takie rozwiązanie najczęściej można prać. Zadbane żaluzje Inaczej wygląda czyszczenie żaluzji. Taki produkt, który będzie wykonany z drewna czy bambusa również nie będzie lubił wilgoci. W związku z tym takie rolety można jedynie omiatać z kurzu przy użyciu suchej ściereczki.

Dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie specjalnej szczotki do czyszczenia, ponieważ jej kształt sprawi, że uda się dostać do tych trudno dostępnych miejsc. Raczej warto unikać czyszczenia na mokro, ponieważ to zmniejsza żywotność żaluzji z drewna czy bambusu. Takie czyszczenie możliwe będzie w przypadku rolet aluminiowych. Można je czyścić z użyciem mokrej ścierki. Może one wyglądają nieco gorzej niż te wykonywane z drewna, ale raczej trzeba sobie powiedzieć, że aluminiowe żaluzje łatwiej utrzymywać w czystości. W przypadku żaluzji pionowych również najwięcej zależy od tego z czego będą wykonane i pod tym kątem należy wybierać możliwie najlepsze rozwiązanie.

Ludmiła Okuń

Manager w firmie montującej rolety zewnętrzne.