30 września 2016 Udostępnij

Olejowanie mebli z naturalnego drewna

Jednym ze sposobów konserwowania drewna jest olejowanie. Metoda ta zyskuje coraz większą popularność. Przeznaczone do zabezpieczania drewna oleje są ekologiczne, wybierane są więc chętnie zamiast lakierów. Mogą służyć do zabezpieczania powierzchni drewnianych wewnątrz i na zewnątrz wnętrz. Producenci olei coraz częściej wprowadzają na rynek produkty uniwersalnego zastosowania; dzięki temu można można nimi zabezpieczać drewno pochodzące z drzew rodzimych, jak również egzotycznych. 

Olejowanie ma wiele zalet. Drewno zachowuje swój naturalny wygląd, jego kolor jest mocniejszy, słoje są bardziej widoczne, mocniejszy jest także jego połysk. Zabezpieczone olejem drewno z czasem nabiera bardzo szlachetnego wyglądu. Powierzchnia pokryta olejem umożliwia oddychania drewna. Oleje doskonale więc zabezpieczają je przed rozwojem grzybów i pleśni; można nimi zabezpieczać meble ogrodowe i tarasy. Chronią je przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, przed mikroorganizmami i szkodliwym działaniem promieniowania UV. Są przyjazne dla środowiska naturalnego, nie wydzielają przykrego zapachu. 

Dużą zaletą olejów do zabezpieczania powierzchni drewnianych jest fakt, iż można nimi wykonać miejscową renowację uszkodzeń nie szlifując całej powierzchni. Sprawdza się w przypadku, kiedy chcemy naprawić uszkodzenia mechaniczne kładek, tarasów lub drewnianych chodników. Powierzchnie zabezpieczone olejem do drewna muszą być jednak poddawane – szczególnie w pierwszym okresie użytkowania – częstym zabiegom pielęgnacyjnym. Nałożenie kolejnej warstwy lakieru nie wymaga jednak wcześniejszego zdjęcia poprzednio naniesionej powłoki. Drewno zakonserwowane metodą olejowania ma mniej śliską powłokę, ale za to jego naturalna struktura jest zachowana. Powierzchnia pokryta olejem nie łuszczy się, nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu.

Ile warstw trzeba nałożyć, jak długi będzie czas schnięcia, ile zużyjemy oleju – zależy to od rodzaju  i zastosowania drewna. Olej nie powinien być nakładane na powierzchnie, które wcześniej były woskowane lub lakierowana. Drewno olejowane warto dodatkowo zabezpieczyć stosując preparaty biobójcze. Najlepiej sprawdzą się bezbarwne. Impregnat nakłada się w pierwszej kolejności, kiedy wyschnie można przystąpić do olejowania. Efekt końcowy jest wyjątkowy, drewno wygląda niezwykle estetycznie.

Meble drewniane do olejowania znajdziesz na: http://sklep.activmeble.com/

Ludmiła Okuń

Manager w firmie montującej rolety zewnętrzne.